> Nie je huba ako huba | Online žurnalistika.


Nie je huba ako huba

Východoslovenské múzeum Košice
zdroj - archív

Východoslovenské múzeum v Košiciach ponúka okrem iných taktiež výstavu s názvom Rozmanitý svet húb. Návštevníci ju môžu nájsť v budove situovanej na Námestí Maratóna mieru. Po predĺžení je možné si ju pozrieť do 28. apríla. Nápad vznikol v spolupráci s kultúrnymi zariadeniami Košického samosprávneho kraja a Baníckym múzeom v Rožňave.

Expozícia obsahuje vyše 500 modelov rozličných druhov húb. Autorom tejto rozmanitej zbierky je uznávaný mykológ PhMr. Karel Voneš (1908-1980), známy nielen v bývalom Československu, ale taktiež vo svete. Okrem svojho vzťahu k hubám neskrýval ani svoj kladný vzťah voči umeniu. Vyznačoval sa nielen odbornosťou, ale aj výtvarným nadaním a umeleckým cítením. Tomu tiež nasvedčuje fakt, že počas svojho života vytvoril vyše 300 akvarelových malieb húb, a takmer 5000 ich modelov. O jeho láske k týmto heterotrofným organizmom preto nie je pochýb.

Rozmanitý svet húb Východoslovenské múzeum Košice

Historické unikáty
Exempláre boli zaobstarané ružomberským múzeom ešte koncom 70-tych rokov minulého storočia. Na chuť vystavovaným modelom prídu nielen skúsení hubári či nadšenci tejto voľnočasovej aktivity. Dvere majú otvorené taktiež záujemcovia s cieľom pozrieť si niečo nové a dozvedieť sa zopár základných informácií. V zbierke nechýbajú ani huby, ktoré sú v našich končinách vzácne, ohrozené či dokonca jedovaté. Historické unikáty sa neukrývajú iba v zachovaných hradoch po celom svete. Mnohé z nich si môžete pozrieť aj vo svojom rodnom meste.

Čo huba, to príbeh
Rozličné exponáty sú pomenované nielen v slovenčine, ale aj v latinčine. Na informačnej kartičke nechýba ani označenie vo forme malého krúžku, ktorý sa opakuje v štyroch farbách - v zelenej, žltej, červenej a čiernej. Zelená znamená, že ide o jedlú hubu a, naopak, žltá znamená, že ide o tú nejedlú. Červená hovorí o tom či ide o jedovatý druh organizmu a čierna nepochybne indikuje otravu a smrteľné účinky na ľudský organizmus.

Rozmanitý svet húb Východoslovenské múzeum Košice

Rozmanitý svet húb Východoslovenské múzeum Košice

Nie je huba ako huba
Skúsení hubár, i hubár-laik, by si mal byť preto takýchto označení veľmi dobre vedomý. Pri nesprávnom výbere, zbere a následnej konzumácií, sa môžu dostaviť nepríjemné pocity žalúdka či dokonca mierna otrava. Ak sa stane, že si pri nejakej hube nie sme istí, čo za druh to môže byť, radšej ju necháme tam, kde sme ju našli. V tomto prípade s určitosťou platí ,,dôrazne prezri, potom zjedz".

Primárne zásady pri faloidných otravách hubami
Faloidné otravy sú druhom, ktorý poškodzuje predovšetkým pečeň. Je dobré mať preto na mysli zopár základných zásad, ktorými možno predísť nevoľnosti či vážnejším zdravotným komplikáciám.

Prvou zásadou je vyvolanie opakovaného vracania pri človeku, ktorý zjedol nevhodné huby. Dá sa tak učiniť napríklad podaním slanej teplej vody či dráždením v krku. Druhou zásadou je urýchlené vyprázdnenie čriev, ktoré je možné docieliť podaním preháňadiel. Treťou zásadou je postihnutému poskytnúť tekutiny vo forme čistej či minerálnej vody.

Netreba ale zabúdať na najdôležitejší krok, a to na zavolanie, poprípade navštívenie, lekára či nemocnice. Príznaky či možnú otravu podchytiť môžete, ale na preliečenie a požadovanú liečbu je potrebný skúsený lekár, odborník.

Rozmanitý svet húb Východoslovenské múzeum Košice

Rozmanitý svet húb Východoslovenské múzeum Košice

Would you like to leave a comment?

Ďakujem veľmi pekne za komentár :)


09 10