> Na ceste k svojmu snu | Online žurnalistika.


Na ceste k svojmu snu

Mladosť je v živote človeka obdobím, kedy hľadá nielen sám seba, ale aj to, čomu by sa chcel v budúcnosti venovať. Premýšľanie o tom, čím by sme sa chceli stať a akú činnosť by sme chceli vykonávať je veľmi dôležité. To, čo sa naučíme tu a teraz, nám v budúcnosti môže padnúť na úžitok. A to nielen iba raz.

Aj práve vďaka tejto myšlienke sme vyspovedali mladú a nádejnú žurnalistku Alenu Trachanovičovú, ktorá už má i napriek svojmu mladistvému veku mnoho významných skúseností za sebou. Ako sa k žurnalistike dostala a či si samú seba dokáže predstaviť aj na inom mediálnom poste sa dočítate v pokračovaní článku.

1. Keďže o tebe viem, že študuješ masmediálnu komunikáciu, povedz nám, ako si sa k tomuto odboru dostala. Čo ťa fascinovalo, že si sa preň nakoniec rozhodla?
Viac-menej odmalička chcem byť novinárkou a preto som si podala prihlášku na vysokú školu mediálneho zamerania do Košíc, ale aj do Bratislavy. Vzali ma na obe z nich, a tak som sa rozhodla, že si vyberiem tú bližšie môjmu domovu. Na žurnalistike ma najviac fascinuje to, že každý pracovný deň v redakcii je v podstate iný. Neznášam nezáživné a sterilné veci.

2. Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si sa stala žurnalistkou?
Svoje budúce povolanie som si vybrala podľa svojich charakterových čŕt. Mám podrezaný jazyk a som zvedavá. K tomu ešte radšej píšem ako hovorím. Často neviem vyjadriť čo cítim slovami, ale dokážem to napísať. Taktiež ma vie rozhorčiť nespravodlivosť okolo mňa a pridružujem sa skôr k menšinovým názorom ako k tým v spoločnosti preferovaným. Preto si tiež myslím, že toto je povolanie ako ušité pre moju osobnosť.

3. Máš s touto činnosťou už nejaké skúsenosti? Ak áno, dali ti do života aj niečo, z čoho by si mohla ťažiť v budúcnosti?
Bola som už na praxi v dvoch slovenských denníkoch. Dalo mi to do života veľa. Skúsenosti, zážitky a hlavne vedomosti, ktoré dokážem zúročiť v živote. Práca v denníku ťa naučí pracovať rýchlo, byť flexibilná a zachovať pokoj.

4. Akej sfére žurnalistiky by si sa chcela venovať a prečo práve tej?
V tomto sa ešte popravde hľadám. Vedela by som si predstaviť riešiť nejaké spoločenské otázky v sociálnej sfére alebo školstve. Investigatíva ma láka tiež, ale asi by som na to nemala trpezlivosť. Vŕtať sa v niečom pol roka aj keď to možno neprinesie žiadne výsledky - to nie je pre mňa. Ja potrebujem vidieť výsledky, progres. Potrebujem sa v živote niekam posúvať.

5. Vedela by si sa predstaviť aj na inom mieste v médiách? Napríklad na poste moderátorky večerných správ?
Na poste moderátorky určite nie, keďže si nemyslím, že môj rečový prejav je na túto pozíciu dostatočný. Viem si predstaviť robiť scenáristku, keďže je to tiež spojené s písaním a zároveň s využitím mojej bujnej fantázie.

6. Čo si myslíš, že je na žurnalistike najťažšie? Máš okrem iného aj nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje?
Najťažšie je robiť ju kvalitne. Je veľa “žurnalistov“, ktorí podľa mňa nemajú právo sa takto nazývať. Keď mi nejaká playmate o sebe povie, že je novinárka, lebo zbúchala pár článkov o topánkach a mileneckých pároch šoubiznisu, dvíha sa mi tlak - a aj všetko ostatné. Viem, že som ešte mladá a len na začiatku svojej novinárskej cesty, ale štvú ma ľudia, ktorí hanobia výraz „žurnalista“.

7. Aký by mal byť podľa teba správny novinár? Ktoré vlastnosti by mu nemali chýbať?
Správny žurnalista by mal byť predovšetkým dobrý človek. Mal by vedieť, kde je pomyslená čiara a kedy cez ňu neprechádzať. Čo zverejniť a čo nie. Pokora je tu tiež na mieste. Začínajúci novinár musí vedieť prijať kritiku a byť za ňu vďačný, nie urazený. Je to niekedy náročné, ale nie je na mieste byť prehnane egocentrický.

Would you like to leave a comment?

Ďakujem veľmi pekne za komentár :)


09 10